Afganistan'da bir kadın polis öldürüldü

Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde bir kadın polis uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Nangarhar Emniyet Müdürlüğü...

01 Nisan 2021 - 18:30
Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde bir kadın polis uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Nangarhar Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Farid Han, yaptığı açıklamada, Nangarhar'ın merkezi Celalabad şehrinde bir kadın polisin kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradığını söyledi.

Han, saldırı sonucu kadın polisin yaşamını yitirdiğini, saldırganların bölgeden kaçtığını belirtti.

Ülke genelinde son zamanlarda artmaya başlayan silahlı saldırıların hedefinde gazeteciler, aktivistler, din alimleri, devlet memurları ve güvenlik güçleri bulunuyor.

Afganistan hükümeti, bu saldırılardan Taliban'ı sorumlu tutuyor. Taliban ise saldırılarla bağlantısının olmadığını savunuyor.

- ABD'nin Taliban ile anlaşması ve Afganlar arası barış görüşmeleri

ABD, 29 Şubat 2020'da Taliban ile Doha'da barış anlaşması imzaladı.

Afganistan'da asker bulunduran müttefiklerine danışmadan hareket eden ABD, Taliban'a tüm yabancı güçlerin 1 Mayıs 2021’e kadar çekileceği sözünü verdi.

Taliban'ın yabancı güçlere saldırmamayı taahhüt etmesine karşın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemler anlaşma dışında kaldı. Taliban ve Afgan yönetimi karşılıklı olarak binlerce kişiyi serbest bıraktı.

Afgan tarafları nihai anlaşmanın müzakeresi için ocak ayında usul ve yöntemde anlaştı ancak 22 Şubat’ta başlayan müzakerelerde içerik kısmına geçilemedi.

Kabil yönetimi, Taliban'dan öncelikle kapsamlı ateşkes uygulamasını istiyor ve geçiş hükümeti talebini reddediyor.

Taliban, terör örgütleri listelerinden çıkabilmek için ABD’nin taahhüdünü yerine getirmesini de istiyor.

ABD son olarak, 8 Mart’ta 90 gün zarfında şiddetin azaltılması ve taraflar arasında geçiş hükümeti kurulması önerisinde bulundu.

Afgan tarafları ile ABD'nin teklifiyle görüşmelerin nisan ayında Türkiye’de devam etmesi kararlaştırıldı.