GÜNCELLEME 2 - İstanbul Boğazı'nda arıza nedeniyle demirleyen kuru yük gemisi Ahırkapı açıklarına çekildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: "İstanbul Boğazı'nda bugün önemli bir kaza tehlikesi atlattık. River Elbe gemisi, can, mal kaybı, çevre kirliliği yaşanmadan Ahırkapı açıklarına çekildi. İstanbul'umuza geçmiş olsun" İSTANBUL VALİSİNİN PAYLAŞIMI VE GEMİNİN ÇEKİLDİĞİ BİLGİSİ EKLENDİ

01 Nisan 2021 - 15:35
Makine arızası nedeniyle İstanbul Boğazı'nda acil olarak demirleyen Panama bayraklı kuru yük gemisi, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri koordinasyonunda Kurtarma-8 römorkörü ve kılavuz kaptan eşliğinde, Ahırkapı açıklarına çekildi.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, saat 10.45 sıralarında Panama bayraklı River Elbe isimli kuru yük gemisinin İstanbul Boğazı Yeniköy dönüşünde, makine arızası nedeniyle acil olarak demirlediği belirtildi.

Açıklamada, "Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait kurtarma römorkörleri ile Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı unsurları ivedilikle olay mahalline yönlendirilmiş ve yapılan kontrollerde herhangi bir can ve mal kaybı ile çevre kirliliği yaşanmadığı tespit edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise 90 metrelik kuru yük gemisi için kurtarma römorkörlerin ivedilikle olay mahalline yönlendirildiği aktarılarak, kılavuz kaptanın gemiye çıkarıldığı ve gerekli kontrollerin yapıldığı belirtildi.

Gemi, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri koordinasyonunda Kurtarma-8 römorkörü ve kılavuz kaptan eşliğinde, Ahırkapı'ya demirletilmek üzere hareket etti.

- Vali Yerlikaya'nın açıklaması

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, geminin Ahırkapı açıklarına çekildiğini duyurdu.

Yerlikaya, paylaşımında "İstanbul Boğazı'nda bugün önemli bir kaza tehlikesi atlattık. River Elbe gemisi, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı ile Kıyı Emniyetimizin müdahalesi sonucu can, mal kaybı, çevre kirliliği yaşanmadan Ahırkapı açıklarına çekildi. İstanbul'umuza geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.