Reklam

Hamas ve İslami Cihad Hareketi Cezayir'in OECD toplantısından çekilmesini memnuniyetle karşıladı

Filistin'de Hamas ve İslami Cihad Hareketi, Cezayir heyetinin, İsrailli temsilcinin katılımına tepki olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği...

13 Şubat 2021 - 22:50
Filistin'de Hamas ve İslami Cihad Hareketi, Cezayir heyetinin, İsrailli temsilcinin katılımına tepki olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütünün (OECD) Uluslararası Parlamentolar Ağı toplantısından çekilmesini memnuniyetle karşıladı.

Hamas Sözcüsü Hazim Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cezayir heyetinin toplantıdan çekilmesini övdü.

Kasım açıklamasında, Cezayirli milletvekillerinin toplantıdan ayrılarak sergilediği tutumun İsrail'le normalleşmeyle ilgili Arap halklarının görüşünü ve Cezayir'in Filistin meselesine olan derin bağlılığını yansıttığını söyledi.

İslami Cihad Hareketi Siyasi Büro üyesi Nafiz Azzam de yaptığı yazılı açıklamada, "Cezayir yönetimi ve halkı bir bütün olarak her zamanki gibi ilkeli ve asil bir duruş sergilemiştir." ifadelerine yer verdi.

İsrail'le her türlü normalleşmeye karşı çıkmanın dini ve milli bir gereklilik olduğunu belirten Azzam, Cezayir heyetinin toplantıdan çekilmesini, "Cezayir'in Filistin'e karşı sorumluluğunun farkında olduğunu gösteren bir duruş" olarak niteleyerek, bu "onurlu duruşunu" sürdürmesini beklediklerini söyledi.

Cezayirli Milletvekili Ammar Musi, 9-10 Şubat'ta Akdeniz Parlamenter Asamblesi temsilcisi olarak katıldıkları Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütünün (OECD) Uluslararası Parlamentolar Ağı toplantısından "toplantı listesinde İsrailli Milletvekili Levy Mickey'nin dahil edildiği bir değişiklik olması" sebebiyle çekildiklerini kaydetmişti.

Cezayirli milletvekilleri, bu yılın başlarında Meclise, İsrail'e seyahat etme, dolaylı veya doğrudan iletişimi yasaklayan ve İsrail ile normalleşmeyi suç sayan bir yasa tasarısı sunmuştu.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun da 20 Eylül 2020'de yaptığı açıklamada, "Bir tür normalleşme furyası görüyorum. Biz buna katılmayacağız ve kutlamayacağız. Filistin meselesi bizim için ve tüm Cezayirliler için kutsal bir dava olarak kalacak." demişti.