Kayseri İl Sağlık Müdürü Benli: İlimizdeki vaka sayılarında kayda değer bir düşüş olmadı

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Kayseri’de hizmet veren özel hastane yöneticileri ile online video konferans toplantısında bir araya geldi. Toplantının gündeminde artan vakalara karşı alınması gereken erken önlemler ve özel hastanelerde iftar sonrası için COVİD-19 aşı randevularının açılması vardı.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Benli: İlimizdeki vaka sayılarında kayda değer bir düşüş olmadı
Editör: Canlı Gaste
21 Nisan 2021 - 22:47

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Kayseri’de hizmet veren özel hastane yöneticileri ile online video konferans toplantısında bir araya geldi.

Toplantının gündeminde artan vakalara karşı alınması gereken erken önlemler ve özel hastanelerde iftar sonrası için COVİD-19 aşı randevularının açılması vardı.

Özel hastane yöneticilerinin kendi hastanelerindeki yatak durumları ve servis yoğunlukları hakkında verdikleri bilgilendirmeyle başlayan toplantıda, ilerleyen günlerde oluşabilecek ek yatak ihtiyaçlarına yönelik yatak kapasitelerini artırma,  yapılabilecek çalışmalar gibi konularda fikir alış verişlerinde bulunuldu. Ayrıca elektif ameliyatların ertelenmesinin gündeme geldiği toplantıda, aşı takviminin 55 yaşa inmesi ile birlikte oluşabilecek anlık yoğunluklara karşı özel hastanelerde iftar sonrasına COVİD-19 aşı randevularının açılması konusu da masaya yatırıldı.

Ramazan Ayı’nda alınan ek önlemlere rağmen Kayseri’de hastaneye başvuran hasta sayısında ciddi bir düşüş yaşanmadığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Benli; “Biz kamu hastanelerimizde her türlü senaryoya karşı planlamamızı yaparak önlemlerimizi almaya devam ediyoruz. Özel hastanelerimizle de aldığımız tedbirleri istişare ederek süreçte verebilecekleri destekleri yeniden gözden geçirdik.”

“Biz salgınla mücadele ederken vatandaşlarımızı da tedbirlere uymaya davet ediyorum. Özellikle içinde bulunduğumuz bu mübarek ayın vazgeçilmezi olan toplu iftar yemeklerine ve akşam oturmalarına bu sene ara vermemiz gerekiyor. Alınan ek tedbirlere rağmen ilimizdeki vaka sayılarında kayda değer bir düşüş olmadı. En ufak bir gevşemede vaka sayıları tahmin edilemeyecek şekilde hızla artıyor. Pandemiyle mücadelenin kilidi vatandaşlarımızın tedbirlere uymasından geçiyor ve tüm vatandaşlarımızı önce kendileri için sonra tüm sağlık çalışanlarımız adına tedbirlere uymaya ve aşı sırası gelenleri aşı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ayrıca İl Sağlık Müdürü Benli, sosyal medya hesabından bu sıkıntılı günlerin aşılabilmesi için hareketliliğin azaltılması ve aşıların yaptırılması gerektiğinin altını çizdiği paylaşımında  ''Kamu özel farketmeksizin topyekun bir duruş sergilemek ve el ele vererek bu sıkıntılı günlerden kurtulmamız gerekiyor. Bu günlerde yapmamız gereken hareketliliğimizi azaltmak ve aşımızı yaptırmak olmalıdır.'' ifadelerine yer verdi.