Sağlık Bakanı Koca: Yerinde karar dönemine geçiyoruz

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca: "Artık küresel salgının sosyal hayata etkileri ve normalleşmeyi önceleyen bir döneme geçiyoruz, yerinde karar dönemi." dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Yerinde karar dönemine geçiyoruz
Editör: Canlı Gaste
25 Şubat 2021 - 19:45
Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sona erdi. 

Sağlık Bakanı Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar:

''Elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalıştık. Artık küresel salgının sosyal hayata etkileri ve normalleşmeyi önceleyen bir döneme geçiyoruz, yerinde karar dönemi. Kendi aşımızı üretme konusunda çok önemli mesafele aldık. İlk dozu olanların 2. dozları garantide. İlk doz aşıyla koruma başlamıyor. 42 gün korunmak zorundayız. 

Vaka sayılarındaki artışın, bazı illerin diğerlerinden daha geç normalleşme sürecine geçmesine neden olabileceğini ifade eden Koca, "Ülkemizde her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüsü dikkate almak mecburiyetindeyiz." diye konuştu.

Bazı illerimizde mutasyona özel planlarımız var. Bazı illerimizde daha geç normalleşme süreci olacak. Tedbir halen en güçlü silahımız.

Yerinde karar dönemiyle kurallara uyum konusunda güvenlik kuvvetlerinin denetimleri artıracağını açıklayan Koca, "Risk durumlarına göre iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim." dedi.

CHP'nin Çin aşısıyla ilgili iddialarına yanıt veren Koca, "Aşı savaşının olduğu bir dünyada, üretici firma aşıyı bedava bağışlar mı, bunun akılla izahı var mı?" dedi. Aşının gelişini etkilemek için neden uğraşıyoruz? Hassas konuyla ilgili muhalefet lideri bana soru sorabilirdi. 

Bakan Koca, ''Vatandaşımız bunu çok iyi bilsin, biz aşıyı dünyadaki bütün ülkelerin aldığı fiyattan en ucuza alan ülkeyiz. Altını çiziyorum, hiçbir şekilde aracı firmaya zerre kadar bir kuruş ilave verilmemiştir."

Tam kapanma gibi bir durum düşünmüyoruz ama vaka sayılarının arttığını görüyoruz, mutasyonunda bazı illerde arttığını görüyoruz. Şu ana kadar 49 ilde mutasyonlu virüs tespit edildi. Türkiye'ye özgü mutant virüs görülmedi ama bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz. 

Kısıtlamalara dair bilgi veren Koca, "65 yaş üzerinde aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak illerde bu konuyla ilgili esnetme yapılabilir." diye konuştu.

Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon Biontech aşısı gelecek. BioNTech ile ilgili ilk etapta gelebilecek aşı miktarı 800 bin olacak, toplam 4,5 milyon. 5 milyona tamamlanması için de çaba sarf edilecek.

Aşının koruyuculuğu ikinci aşıdan iki hafta sonra başlıyor. Aşılama oranına göre kısıtlamada esnetme olabilir. 

Bilim Kurulu önerilerini pazartesi günü Kabineye sunacak, sonrasında açıklama yapılacak.

Lise sınavlarının yüz yüze yapılmasıyla ilgil olarak Bakan, ''Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanıyla görüşülüyor, üstünde tartışılan bir durum. İllerin durumu önümüzdeki hafta zaten görülecek. Kabine'de tartışarak bu noktadaki yaklaşım netleşmiş olacak.'' dedi.