Vali Günaydın: Vaka artışlarının en büyük kaynağı ev ziyaretleri, misafir kabul etme gibi uzun süreli oturmalar

Kayseri'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında denetim yapıldı. İçişleri Bakanlığının talimatıyla başlatılan "Dinamik Denetim Süreci" kapsamında denetim için Kayseri Valisi Şehmus Günaydın cadde ve sokaklarda denetimde bulundu.

Vali Günaydın: Vaka artışlarının en büyük kaynağı ev ziyaretleri, misafir kabul etme gibi uzun süreli oturmalar
02 Nisan 2021 - 15:28

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, valilik önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde salgın nedeniyle yaşanan vaka artışının düşmesi için herkesin kurallara uyması gerektiğini söyledi.

Özellikle son zamanlardaki vaka artışının en büyük nedenlerinden biri olan ev ziyaretlerinin ertelenmesi gerektiğine dikkati çeken Günaydın, "Bunun yanında misafir kabul etmememiz gerekir. Bütün arkadaşlarımız çalışıyor, vakaların artışını araştırıyor. Yoğunluğun nerede olduğunu tespit etmeye çalışıyorlar. Son zamanlardaki vaka artışlarının en büyük kaynağı maalesef ev ziyaretleri, misafir kabul etme gibi uzun süreli oturmalar. Elbette ihtiyacımız olduğu zaman büyüklerimizin yanına gideceğiz, ihtiyaçlarını karşılayacağız ama bunu bir oturma, ziyaret şeklinde uygularsak bunların sonuçları da maalesef ağır oluyor." diye konuştu.

Kentte daha önce mantı kesme buluşmalarında bir araya gelen bazı vatandaşların Kovid-19'a yakalandıklarını anımsatan Günaydın, "Vatandaşlarımız ihbarda bulunuyor, apartman içinde gün yapıldığını ifade ediyorlar. Arkadaşlarımız gidiyor, maalesef ihbar doğru çıkıyor. Bunun gibi özellikle okullarımızda ve etüt merkezlerimizde ortaya konan kuralların mutlaka ama mutlaka uygulanmasını talep ediyoruz. Tedbirlere uyulmasını talep ediyoruz. Bunları hep birlikte gerçekleştirdiğimiz zaman yakında güzel şeyleri de konuşmuş olacağız. Vakaların azalışlarını konuşacağız." ifadelerini kullandı.

Yarından itibaren cumartesi de dahil hafta sonu kısıtlama getirildiğini hatırlatan Günaydın, kısıtlamadan istenen sonucun alınabilmesi için özellikle apartmanlarda ve sitede oturan vatandaşların bir araya gelmemelerini ve çocukların oyun parklarında yoğunluk oluşturmamalarını istedi.

Günaydın, konuşmasının ardından cadde ve sokaklarda denetimde bulundu.

Kurallara uyanlara teşekkür eden Günaydın, uymayan bir kişiye ceza yazılmasını istedi.